Spring til indhold
TailHarbor
← Tilbage til resultater
Tilgængelig

Adopter Charly

American Staffordshire Terrier · Mand · Ung · 3 år

Charly kom til dyrebeskytterforeningen på grund af to bidende episoder og søger nu efter en erfaren hjemstamme, der møder ham med klar lederskab og forståelse. Han er vant til at bære et mundbind og skal fortsætte med at blive ansvarligt håndteret. Med andre dyr er han kompatibel, afhængigt af deres nærvær. Charly har brug for mennesker med erfaring, der er villige til at arbejde med ham og give ham sikkerhed, da han har tendens til at udføre pludselige handlinger i stressende situationer. Samtidig viser han også sin kærlige side og elsker meget stille klemmepersoner.

Læs original (de)

Charly kam aufgrund von zwei Beißvorfällen ins Tierheim und sucht nun ein erfahrenes Zuhause, das ihm mit klarer Führung und Verständnis begegnet. Er kennt das Tragen eines Maulkorbs und sollte weiterhin verantwortungsvoll geführt werden. Mit Artgenossen ist er je nach Sympathie verträglich. Charly braucht Menschen mit Erfahrung, die bereit sind, mit ihm zu arbeiten und ihm Sicherheit zu geben, da er in stressigen Situationen zu Übersprungshandlungen neigen kann. Gleichzeitig zeigt er auch seine liebevolle Seite und genießt ruhige Kuscheleinheiten sehr.

Størrelse
Alder
Ung · 3 år
Placering
🇩🇪Cottbus
Asiel
Tierheim Cottbus
Omsorgsfuldt af Tierheim Cottbus · CottbusAmerican Staffordshire Terrier

Listet for 5 måneder siden

Du måske også vil elske

Flere lignende dyr

Rockie, male 5yo American Staffordshire Terrier for adoption at Dogs Trust Basildon, Wickford

Rockie

American Staffordshire Terrier

5 årMand
JASMIN, female young American Staffordshire Terrier for adoption at CAAD Penedès

JASMIN

American Staffordshire Terrier · stor

2 årKvinde
GOLFO, male young American Staffordshire Terrier for adoption at CAAD Penedès

GOLFO

American Staffordshire Terrier · stor

2 årMand

Flere fra Tierheim Cottbus

Vögel,  Mixed Breed for adoption at Tierheim Cottbus, Cottbus

Vögel

Krydsede raser

Ukendt
Hildegart,  Mixed Breed for adoption at Tierheim Cottbus, Cottbus

Hildegart

Krydsede raser

Ukendt
Sarah, female senior Mixed Breed Cat for adoption at Tierheim Cottbus, Cottbus

Sarah

Mixed Breed Cat

10 årKvinde