Ohita sisältö
TailHarbor
← Takaisin tuloksiin
Vapaana

Adoptoi Black Jack

Australian Shepherd · Mies · Aikuinen · 6 vuotta

Musta Pekka! Musta Pekka tuli meille toukokuussa 2025 yhdessä kaksitoista muun Mini Aussien kanssa takavarikosta. Alussa hän ei tiennyt mitään: ei kauluria, ei valjaita, ei hihnaa - ja ihmiset olivat hänelle vain pelottavia. Jopa arkipäivän tilanteet olivat ylivoimaisia hänelle, ja kesti jonkin aikaa, ennen kuin hän tottui eläintarhassa elämään. Tänään Musta Pekka on jo edistynyt paljon. Valjaiden ja kauluksen laittaminen ei ole enää ongelma, ja hän kävelee hyvin hihnassa. Ulkoilualueella hän tulee jopa vapaaehtoisesti ihmisiin, joihin hän luottaa. Kun olet voittanut hänen sydämensä, sinua tervehditään onnellisella hännän heilutuksella ja joskus jopa kohteliaasti pyydetään siliteltäväksi. Silti Musta Pekka on edelleen hyvin herkkä koira. Monet ulkoiset ärsykkeet järkyttävät häntä nopeasti. Sitten hän yrittää epätoivoisesti pitää kaiken näkökentässään, kääntyy ympäri hihnan kanssa uudestaan ja uudestaan, ja on selvästi stressaantunut. Olipa kyseessä vieraat, koirat tai muut eläimet - Musta Pekka, monet asiat vaikuttavat aluksi mahdolliselta vaaralta. Silti ei ole mahdotonta, että hän tulee toimeen muiden koirien kanssa ja tottuu kissoihin. Kävelyllä hän voi rentoutua hyvin oikean kumppanin kanssa ja kävelee sitten rauhallisesti ja tarkkaavaisesti. Hän tuntee olonsa erityisen turvalliseksi, kun on aita hänen ja ulkoisen maailman välillä. Sitten hän jopa leikkii suurena vahtikoirana ja kommentoi äänekkäästi, mitä ulkopuolella tapahtuu. Aidan puuttuessa siitä ei kuitenkaan ole paljon jäljellä - sitten Musta Pekka mieluummin vetäytyy ja toivoo ennen kaikkea yhtä asiaa: turvallisuutta. Musta Pekalle toivomme ihmisiä, joilla on kokemusta epävarmojen koirien kanssa. Hän tarvitsee ihmisiä, jotka osoittavat hänelle, että vaarasta ei ole kulman takana ja että hän ei tarvitse kantaa vastuuta yksin. Kärsivällisyydellä, ymmärryksellä ja rakastavalla, selkeällä johtajuudella Musta Pekka rohkaistuu yhä enemmän - ja hänellä on potentiaalia tulla uskomattoman uskolliseksi ja kiitolliseksi kumppaniksi.

Lue alkuperäinen (de)

Mein Name ist Black Jack! Black Jack kam im Mai 2025 gemeinsam mit zwölf weiteren Mini Aussies aus einer Sicherstellung zu uns. Anfangs kannte er nichts: kein Halsband, kein Geschirr, keine Leine – und Menschen waren für ihn einfach nur beängstigend. Selbst alltägliche Situationen überforderten ihn völlig und es dauerte eine ganze Weile, bis er sich an den Tierheimalltag gewöhnen konnte. Heute hat Black Jack bereits große Fortschritte gemacht. Geschirr und Halsband anziehen sind kein Problem mehr und auch an der Leine läuft er inzwischen richtig gut. Im Auslauf kommt er sogar freiwillig zu den Menschen, denen er vertraut. Hat man sein Herz einmal gewonnen, wird man mit fröhlichem Schwanzwedeln begrüßt und manchmal sogar ganz charmant zum Streicheln aufgefordert. Trotzdem ist Black Jack noch ein sehr sensibler Hund. Viele Außenreize verunsichern ihn schnell. Dann versucht er krampfhaft, alles im Blick zu behalten, dreht sich an der Leine immer wieder um die eigene Achse und steht sichtbar unter Stress. Ob fremde Menschen, Hunde oder andere Tiere – für Black Jack wirkt vieles zunächst wie eine mögliche Gefahr. Trotzdem ist es nicht undenkbar, dass er sich mit anderen Hunden versteht und sich auch an Katzen gewöhnen lässt. Beim Gassigehen kann er mit der richtigen Begleitung gut entspannen und läuft dann ruhig und aufmerksam mit. Besonders sicher fühlt er sich, wenn ein Zaun zwischen ihm und der Außenwelt ist. Dann wird auch schon mal der große Wachhund gespielt und lautstark kommentiert, was draußen passiert. Ohne Zaun ist davon allerdings nicht mehr viel übrig – dann sucht Black Jack lieber den Rückzug und wünscht sich vor allem eins: Sicherheit. Für Black Jack wünschen wir uns Menschen mit Erfahrung im Umgang mit unsicheren Hunden. Er braucht Menschen, die ihm zeigen, dass nicht hinter jeder Ecke eine Gefahr wartet und dass er die Verantwortung nicht alleine tragen muss. Mit Geduld, Verständnis und einer liebevollen, klaren Führung wird Black Jack immer mutiger – und hat das Potenzial, ein unglaublich treuer und dankbarer Begleiter zu werden.

Koko
Pieni
Ikä
Aikuinen · 6 vuotta
Sijainti
🇩🇪Saksa
Hoitola
Tierheim
Hoitoon otettu Tierheim  · SaksaAustralian Shepherd

Listattu toissa päivänä

Voit myös pitää kiinnostavana

Lisää samanlaisia eläimiä

Sana, female Australian Shepherd for adoption at SPA de Périgueux

Sana

Australian Shepherd

Nainen
Ronja, female Australian Shepherd for adoption at Tierschutzverein Gütersloh, Gütersloh

Ronja

Australian Shepherd · suuri

Nainen
Toni, male senior Australian Shepherd for adoption at Zuflucht für Tiere im Allgäu, Kempten

Toni

Australian Shepherd

10 vuottaMies

Lisää täältä Tierheim

Aika, female 3yo Mixed Breed for adoption at Tierheim

Aika

Rasvahybridi · suuri

3 vuottaNainen
Hero, male 4yo Australian Shepherd for adoption at Tierheim

Hero

Australian Shepherd · pieni

4 vuottaMies
Junior, male senior Mixed Breed for adoption at Tierheim

Junior

Rasvahybridi

13 vuottaMies