Sari la conținut
TailHarbor
← Înapoi la rezultate
Disponibil

Adoptă Talos

American Bully · Masculin

Ficha de identificare Nume: Talos Rasa: American Bully XL Caracteristici: orientat spre oameni, blând, doritor de învățare - cu comportament puternic de vânătoare și de capturare a prăzii. Cerem expres contactul prin formulările de contact sau prin e-mail atunci când se face o cerere privind Talos în cadrul asistenței pentru plasare. Nu putem oferi informații prin telefon! Adoptă-mă! Caută un loc de casă pentru Talos (American Bully XL, câine masculin, nu sterilizat) Talos este un câine masculin puternic, orientat spre oameni, din rasa American Bully XL, care are nevoie urgentă de un loc de casă potrivit cu stăpâni experimentați din cauza unei mari neînțelegeri privind informațiile. A fost adus inițial cu notă că era fără probleme - prietenos, social și "ideal pentru o familie." Totuși, realitatea a arătat rapid: Talos are un comportament pronunțat de vânătoare și de capturare a prăzii. Atacă intenționat pisicile. Din cauza situației de trai cu mai mulți copii și pisici, o separare permanentă nu este realistă și devine tot mai periculoasă. Agresivitatea s-a crescut și în întâlnirile cu alți câini. Un incident cu un alt câine mascul ar fi putut fi mult mai grav - persoana care a încercat să intervină s-a rănit accidental. În fața oamenilor, Talos este un vis. Este blând, prietenos cu copiii (chiar și pe cei mici), călătorește bine cu mașina, rămâne calm singur și se comportă bine la veterinar. Este inteligent, doritor de învățare și lucrează bine - antrenamentul cu măști este realizat în mod constant. Cu toate acestea, este clar: Talos nu este un câine pentru începători. Forța sa, instinctele și agresivitatea față de alte animale necesită control absolut, gestionare constantă și un mediu sigur și stabil. Se caută un loc de casă fără alți animale, cu oameni experimentați cu înțelegere, răbdare și disponibilitatea de a lucra cu el. Ideal ar fi un mediu rural cu un teren bine protejat. În sumă, Talos: – American Bully XL, câine masculin – nu sterilizat (nu confirmat) – comportament puternic de vânătoare, comportament de capturare a prăzii față de pisici – agresiv față de anumiți câini – trăiește în prezent cu două câini femelă (lucrează acolo) – foarte prietenos cu oamenii, prietenos cu copiii – blând, social, lipitor – poate sta singur, călătorește bine cu mașina – antrenament cu măști în desfășurare, experiență de antrenament prezentă – caută un loc de casă cu experiență fără alți animale Notă importantă: Talos trăiește în prezent cu șoferul său și va fi reazilit în cadrul asistenței noastre pentru plasare. Pentru solicitări, vă rugăm să ne contactați exclusiv prin formularea de contact sau prin e-mail. Ne pare rău, dar nu putem oferi informații prin telefon!. Acest câine are dorință de vânătoare.

Citire originală (de)

Steckbrief Name : Talos Rasse: American Bully XL Merkmale : Menschenbezogen, verschmust, lernfreudig – mit starkem Jagd- und Beutefangverhalten. Bei Tieren in der Vermittlungshilfe bitten wir ausdrücklich um Kontakt über das Kontaktformular oder E-Mail. Telefonische Auskünfte können wir nicht geben! Adoptier mich! Zuhause gesucht für Talos (American Bully XL, Rüde, nicht kastriert) Talos ist ein kraftvoller, menschenbezogener Rüde der Rasse American Bully XL, der aufgrund massiver Fehlvermittlungsinformationen nun dringend ein passendes Zuhause bei erfahrenen Haltern sucht. Ursprünglich wurde er übernommen mit dem Hinweis, er sei unproblematisch – freundlich, sozial und „ideal auch für eine Familie“. In der Realität zeigte sich jedoch schnell: Talos hat ein ausgeprägtes Jagd- und Beutefangverhalten. Er geht gezielt auf Katzen los. Aufgrund der Lebenssituation mit mehreren Kindern und Katzen ist eine dauerhafte Trennung nicht realistisch und zunehmend gefährlich. Inzwischen zeigt sich auch bei Hundebegegnungen gesteigerte Aggression. Ein Beißvorfall gegenüber einem Rüden hätte fast schlimmer geendet – dabei wurde die Halterin im Versuch einzugreifen versehentlich selbst verletzt. Menschen gegenüber ist Talos ein Traum. Er ist anhänglich, verschmust, freundlich zu Kindern (auch kleinen), fährt problemlos Auto, bleibt entspannt allein und zeigt sich beim Tierarzt ruhig. Er ist intelligent, lernfreudig und arbeitet gern mit – der Maulkorb wird aktuell konsequent antrainiert. Trotzdem ist klar: Talos ist kein Anfängerhund. Seine Kraft, sein Instinkt und seine Aggression gegenüber anderen Tieren erfordern absolute Kontrolle, konsequente Führung und ein sicheres, stabiles Umfeld. Gesucht wird ein Zuhause ohne andere Tiere , bei erfahrenen Menschen mit Sachverstand, Geduld, und der Bereitschaft, gezielt mit ihm zu arbeiten. Ideal wäre ein ländliches Umfeld mit gut gesichertem Grundstück. Talos im Überblick: – American Bully XL, Rüde – nicht kastriert (Angabe nicht bestätigt) – starkes Jagdverhalten, Beutefangverhalten gegenüber Katzen – aggressiv gegenüber einigen Hunden – lebt aktuell mit zwei Hündinnen zusammen (funktioniert dort) – sehr menschenfreundlich, kinderlieb – verschmust, sozial, anhänglich – kann gut allein bleiben, fährt gerne Auto – Maulkorbtraining läuft, Trainingserfahrung vorhanden – sucht erfahrenes Zuhause ohne andere Tiere Wichtiger Hinweis: Talos lebt aktuell noch bei seiner Halterin und wird über unsere Vermittlungshilfe vermittelt. Bei Interesse bitten wir ausschließlich um Kontakt über unser Kontaktformular oder per E-Mail. Telefonische Auskünfte können wir leider nicht geben!

Mărime
Mic
Vârstă
Locație
🇩🇪Eutin
Scriitor
Tierschutz Eutin und Umgebung e.V.
Îngrijit de Tierschutz Eutin und Umgebung e.V. · EutinAmerican Bully

Listat acum 3 luni

Poți să îți dorești și alții

Alte animale similare

Goyard, male 4yo American Bully for adoption at SPA Cabourg, Cabourg

Goyard

American Bully

4 aniMasculin
GROGALET, male 3yo American Bully for adoption at Coeur de Flandres), Hazebrouck

GROGALET

American Bully

3 aniMasculin
TAYSON, male 3yo American Bully for adoption at SPA Plaisir, Plaisir

TAYSON

American Bully

3 aniMasculin

Mai multe din Tierschutz Eutin und Umgebung e.V.

Toni, male 5yo German Shepherd for adoption at Tierschutz Eutin und Umgebung e.V., Eutin

Toni

German Shepherd · mic

5 aniMasculin
Smokey, male senior mixed breed for adoption at Tierschutz Eutin und Umgebung e.V., Eutin

Smokey

10 aniMasculin
Kendra, rot  young European Shorthair for adoption at Tierschutz Eutin und Umgebung e.V., Eutin

Kendra

European Shorthair · mic

2 aniNecunoscut