Spring til indhold
TailHarbor
← Tilbage til resultater
Tilgængelig

Adopter Rufus

Yorkshire Terrier · Mand · Voksen · 8 år

Oversættelse på vej.

Ålder: 2018-01-01 Kön: Hanhund Ras: Yorkshireterrier-blandning Kastrerad: Ja Kontaktperson: Team 1. Adoptionsavgift: 7500 kr Förmedlad från: Hem i Sverige Befinner sig nu: I sin familj i Borlänge Kan bo med hundar: Nej Kan bo med katt: Nej Kan bo med barn i åldern: Ska enbart bo med vuxna Vilken miljö passar: Kan bo i lugnare område Aktivitetsnivå: Låg-medium Adoptörens hundvana: Har hundvana sen tidigare Rufus är en liten hund med stor personlighet som söker ett nytt kärleksfullt hem. Rufus matte berättar: ”Rufus kom till mig 2019 efter att han hittats lösspringande av polisen. Han var chipmärkt men ingen ägare kunde hittas. Rufus är en mycket kärleksfull och mysig hund med personer han litar på. Han lär sig lätt nya saker och tycker om nosaktivering och promenader. Han följer gärna med på till exempel café. Han fäller inte päls men behöver regelbunden pälsvård för att undvika tovor. DNA-test visar att han har flera raser i sig, bland annat yorkshireterrier och chihuahua. Vid hundmöten är han nyfiken och det händer att han skäller för att få hälsa. Katter tycker han inte om. Rufus är osäker med nya människor och behöver utrymme och förståelse. Han kan vilja närma sig, men det betyder inte att han vill bli klappad. Vid besök i hemmet larmar han och springer fram. Rufus bor idag med tre barn. Det fungerar eftersom han känner dem väl, men han skulle trivas mycket bättre i ett mer stillsamt hem utan barn, barnens kompisar och andra besök. Rufus är värd det bästa, ett lugnt hem med mycket tid för bara honom.” Rufus är cirka 25 centimeter i mankhöjd och väger 3 kilo. Tror du att du kan vara rätt för lilla Rufus? Skicka in en intresseanmälan och berätta mer! Gör en intresseanmälan Plugin created by Emmaria

Størrelse
Middel
Alder
Voksen · 8 år
Placering
🇸🇪Stockholm
Asiel
Hundar Utan Hem
Omsorgsfuldt af Hundar Utan Hem · StockholmYorkshire Terrier

Listet i dag

Du måske også vil elske

Flere lignende dyr

Pippa, female senior Yorkshire Terrier for adoption at Dogs Trust Cardiff, Cardiff

Pippa

Yorkshire Terrier

13 årKvinde
Noah, male senior Yorkshire Terrier for adoption at Dogs Trust Cardiff, Cardiff

Noah

Yorkshire Terrier

13 årMand
Rainy, female Yorkshire Terrier for adoption at Action 4 Pets, France

Rainy

Yorkshire Terrier

Kvinde

Flere fra Hundar Utan Hem

Biscuit, female young Border Collie for adoption at Hundar Utan Hem, Stockholm

Biscuit

Border Collie · middel

1 årKvinde
Una, female young Border Collie for adoption at Hundar Utan Hem, Stockholm

Una

Border Collie · middel

1 årKvinde
Jenna, female young Border Collie for adoption at Hundar Utan Hem, Stockholm

Jenna

Border Collie · middel

1 årKvinde