Hoppa till innehåll
TailHarbor
← Tillbaka till resultat
Tillgänglig

Adoptera Aiko

German Shepherd · Han · Vuxen · 4 år

Ras: Tysk shepherd Aiko är en typisk tysk shepherd – uppmärksam, träningssugen och alltid redo att engagera sig med sin miljö. Han visar en hög intelligens och har ett starkt behov av trygghet och orientering. Aiko kräver tid för att bygga ett förtroende till sina människor, men när detta band är etablerat är han lojal och beredd att göra allt för sina ägare. Beteende: I det förflutna har han lärt sig att ljud och användningen av sina tänder kan ge honom utrymme. Därför bör han bära en kudd i vardagen för att säkerställa att han inte reagerar impulsivt i stressiga situationer. Beroende på hans nivå av upphetsning kan han använda sina "42 argument" (tänder), vilket gör det viktigt att hanteras med erfarenhet. Särskilda behov: Aiko söker en erfaren hemmiljö som är bekant med herdaraser och deras särskilda beteendemönster. Egnethet: Aiko skulle passa bäst i ett hem där han får mycket rörelse och kan delta i konsekvent träningsundervisning. En tyst miljö utan små barn skulle vara gynnsam för att ge honom den nödvändiga tryggheten. Han är en idealisk hund för aktiva personer som är villiga att arbeta med honom och utmana honom både mentalt och fysiskt. Sammanfattning: Aiko är en trogen kamrat för erfarna hundägare som är villiga att investera tid och tålamod i hans träning. Med rätt vägledning kommer han att bli en lojal vän.

Läs original (de)

Rasse: Deutscher Schäferhund Aiko ist ein typischer Deutscher Schäferhund – aufmerksam, lernwillig und stets bereit, sich mit seiner Umwelt auseinanderzusetzen. Er zeigt eine hohe Intelligenz und hat ein starkes Bedürfnis nach Halt und Orientierung. Aiko benötigt Zeit, um eine vertrauensvolle Bindung zu seinen Menschen aufzubauen, doch wenn diese hergestellt ist, ist er loyal und bereit, alles für seine Halter zu tun. Verhalten: Er hat in der Vergangenheit gelernt, dass Lautstärke und der Einsatz seiner Zähne ihm Raum verschaffen können. Daher sollte er im Alltag einen Maulkorb tragen, um sicherzustellen, dass er in stressigen Situationen nicht unbedacht reagiert. Je nach Erregungslevel kann er seine „42 Argumente“ (Zähne) einsetzen, weshalb ein erfahrener Umgang mit ihm wichtig ist. Besonderheiten: Aiko sucht nach einem erfahrenen Zuhause, das sich mit Schäferhunden und deren speziellen Verhaltensweisen auskennt. Eignung: Aiko wäre am besten in einem Zuhause aufgehoben, wo er viel Bewegung bekommt und an einer konsequenten Erziehung teilnehmen kann. Ein ruhiges Umfeld ohne kleine Kinder wäre vorteilhaft, um ihm die nötige Sicherheit zu geben. Er ist ein idealer Hund für aktive Menschen, die bereit sind, mit ihm zu arbeiten und ihn geistig sowie körperlich auszulasten. Zusammenfassung: Aiko ist ein treuer Begleiter für erfahrene Hundebesitzer, die bereit sind, Zeit und Geduld in seine Ausbildung zu investieren. Mit der richtigen Führung wird er zu einem loyalen Freund.

Storlek
Liten
Ålder
Vuxen · 4 år
Plats
🇩🇪Tyskland
Skyddshus
Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V.
Vårdas av Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V. · TysklandGerman Shepherd

Listade för 3 månader sedan

Du kanske också gillar

Fler liknande djur

ARES &#8211, schwarz male 3yo German Shepherd for adoption at Aargauischer Tierschutzverein ATs, Zug (Allenwinden & Neuheim)

ARES &#8211

German Shepherd · mellan

3 årHan
Prada, female 5yo German Shepherd for adoption at Leicester Animal Rescue

Prada

German Shepherd

5 årHon
TOA, male 4yo German Shepherd for adoption at Bouguenais), Nantes

TOA

German Shepherd

4 årHan

Mer från Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V.

Odin, male Mixed Breed for adoption at Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V.

Odin

Korsad ras · liten

Han
Bones, male 5yo American Staffordshire Terrier for adoption at Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V.

Bones

American Staffordshire Terrier · liten

5 årHan
Trigoscha, getigert male Mixed Breed for adoption at Tierschutzverein Trier und Umgebung e.V.

Trigoscha

Korsad ras

Han