Hoppa till innehåll
TailHarbor
← Tillbaka till resultat
Tillgänglig

Adoptera Bruce

Cane Corso · Han · Vuxen · 7 år

Bruce – en snäll jätte söker ett hem.🐾 Bruce är en stor, stark hund med ett ännu större hjärta. Han är en sann snäll själ och glömmer ibland hur stor och stark han faktiskt är. Han är vänlig mot människor och tycker om att umgås med sina ägare. Bruce kommer bra överens med barn och visar sig vara en trevlig följeslagare i vardagen. Han går fint i koppel och kan också stanna hemma ensam en stund utan problem. Men hans framtida ägare bör komma ihåg några saker: katter är definitivt inte hans vänner och Bruce reagerar också ganska starkt på små, skällande hundar. Därför letar vi efter ett hem utan katter och med människor som kan bedöma hans styrka och säkert vägleda honom i sådana situationer. Bruce ger så mycket kärlek, lojalitet och livsglädje. Den som ger en snäll jätte en chans vinner en trogen vän för livet.

Läs original (de)

Bruce – ein sanfter Riese sucht sein Zuhause. Bruce ist ein großer, kräftiger Hund mit einem noch größeren Herzen. Er ist eine echte Seele von Hund und scheint manchmal selbst zu vergessen, wie groß und stark er eigentlich ist. Menschen begegnet er freundlich und genießt gemeinsame Zeit mit seinen Bezugspersonen. Mit Kindern kommt Bruce gut zurecht und zeigt sich im Alltag als angenehmer Begleiter.Er läuft schön an der Leine, ist stubenrein und kann auch problemlos eine Zeit lang allein zu Hause bleiben. Ein paar Dinge sollten seine zukünftigen Menschen jedoch beachten: Katzen gehören definitiv nicht zu seinen Freunden und auch bei kleinen, kläffenden Hunden reagiert Bruce mitunter deutlich. Er hat rassebedingt einen Beschützerinstinkt wenn es um seine Familie geht, daher sollten fremde Menschen ihm als Freund vorgestellt werden. Dann ist für ihn alles gut, denn Freunde der Familien sind auch seine Freunde. Deshalb wünschen wir uns für ihn ein Zuhause ohne Katzen und mit Menschen, die seine Kraft einschätzen können und ihn in solchen Situationen sicher führen. Bruce bringt so viel Liebe, Treue und Lebensfreude mit. Wer einem sanften Riesen eine Chance gibt, gewinnt einen loyalen Freund fürs Leben.

Storlek
Extra stor
Ålder
Vuxen · 7 år
Plats
🇩🇪Gelsenkirchen
Skyddshus
Tierheim Gelsenkirchen
Vårdas av Tierheim Gelsenkirchen · GelsenkirchenCane Corso

Listade förra månaden

Du kanske också gillar

Fler liknande djur

VIVALDI – volato sul ponte,  Cane Corso for adoption at Rifugio del Gazzo, Genova

VIVALDI – volato sul ponte

Cane Corso

Okänd
Milo, female 4yo Cane Corso for adoption at Tierheim Gelsenkirchen, Gelsenkirchen

Milo

Cane Corso

4 årHon
Luna, gestromt female 4yo Cane Corso for adoption at Tierheim Gelsenkirchen, Gelsenkirchen

Luna

Cane Corso · stor

4 årHon

Mer från Tierheim Gelsenkirchen

Beto, grau mit weißem Brustfleck male senior American Staffordshire Terrier for adoption at Tierheim Gelsenkirchen, Gelsenkirchen

Beto

American Staffordshire Terrier

8 årHan
Kaya, schwarz female 4yo Belgian Malinois for adoption at Tierheim Gelsenkirchen, Gelsenkirchen

Kaya

Belgian Malinois

4 årHon
Yumos, blau female 4yo British Shorthair for adoption at Tierheim Gelsenkirchen, Gelsenkirchen

Yumos

British Shorthair

4 årHon