Hoppa till innehåll
TailHarbor
← Tillbaka till resultat
Tillgänglig

Adoptera Chino

Shih Tzu · Han · Vuxen · 4 år

Chino har en underbar förmåga att få folk att le, oavsett om han stoltrar runt med sin favoritduk eller mjukt knuffar dig efter en kram. Han är kärleksfull, spelaktig och full av charmen, och livet är aldrig trist med honom i närheten. Han älskar att vara med i actionen, delta i spel eller bara hålla dig sällskap under lugnare ögonblick. Lägg till Chino bland dina favoriter om du vill ha en riktigt belöndande kompanjon. Bekanta dig med Chino, en charmig och kuslig 4-årig Jack Russell × Shih Tzu. När han får kännedom om dig blir han den perfekta lapphunden och skulle gärna spendera timmar med att ta in kärlek från sina favoritpersoner. Chino är en ljus och bängande personlighet som närmar sig livet med mycket energi och nyfikenhet. Han skulle älska ett hem med människor som förstår – eller är villiga att lära sig – om hundkroppsspråk så att de verkligen kan ansluta till hans lekfulla och uttrycksfulla natur. Han kan kännas lite nervös hos djurjouren, så han bär sin smarta liten munskydd för att hjälpa honom att känna sig trygg och bekväm. Chino skulle vara mest lycklig i ett tystare hem där han kan njuta av sitt egna lugna utrymme utan nära hunddistractioner.

Läs original (en)

Chino has a wonderful way of making people smile, whether he’s proudly parading around with his favourite teddy bear or gently nudging you for some snuggles. He loves being around people so much that he would like his family to be around all the time as he struggles when home alone. Chino will jump into a car but is known for being vocal during travel. With a family that will understand and listen to him Chino is going to make a brilliant companion. He loves being part of the action, joining in games or simply keeping you company during quieter moments. Meet Chino, our charming Shih Tzu x Jack Russell. He has been good meeting new faces and it doesn’t take him long to jump on your lap. However he’s also worried by handling, and so is looking for an adult-only home who will understand this. A secure garden of his own will be essential so that he can spend time outside without needing to have his lead and harness on if he's finding this a bit stressful. Chino enjoys the company of other dogs out of his kennel but does get conflicted. He’s not ready to share his home with another dog yet, but is working on this. Chino has lived with cats before and was playful with them. He could live with cats again in a home that can take introductions gradually, keeping them separate to begin with.

Storlek
Liten
Ålder
Vuxen · 4 år
Plats
🇬🇧Evesham
Skyddshus
Dogs Trust Evesham
Vårdas av Dogs Trust Evesham · EveshamShih Tzu →

Listade för 6 månader sedan

Du kanske också gillar

Fler liknande djur

Coco, female 5yo Shih Tzu for adoption at Dogs Trust Manchester, Manchester

Coco

Shih Tzu · extra stor

5 årHon
Rosi, female senior Shih Tzu for adoption at Tierheim u. Tierschutzverein Kreis Ahrweiler e.V. / Tierheim Remagen., Remagen

Rosi

Shih Tzu

8 årHon
Pipo, male senior Shih Tzu for adoption at Fundacion Animal Rescue

Pipo

Shih Tzu · liten

14 årHan

Mer från Dogs Trust Evesham