Spring til indhold
TailHarbor
← Tilbage til resultater
Tilgængelig

Adopter Blacky

Giant Schnauzer · Mand · Voksen · 7 år

Blacky bodde som kæledyr hos en familie i Rumænien, der forlod ham, da han blev for stor. Fra da bodde han foran et hus, hvor han fik mad regelmæssigt i omkring et år, men blev ikke accepteret af de tre store hunde, der allerede boede der, da de ikke accepterede andre hunde i huset. Den mellemstore mandige hund blev vaccineret og kastreret i Rumænien af engagerede dyreværnsaktivister og har været hos os på dyrebeskyttelsesforeningen siden 9. november 2019. Blacky er en selvsikker, aktiv mandig hund, der ofte ikke ved, hvor han skal kanalere sin energi. Han elsker selskab fra sine tillidspersoner og vil også gerne snuggle, når han vil hvile. Han kræver klap og goder og reagerer ufreds hvis han ikke umiddelbart bemærkes eller tages imod. Over for fremmede er han mistænksom og er god til at overvåge sine mennesker og sin kasse. Blacky deler et træningsløb med en ung kvindelig hund, med hvem han passer sig godt. Når det kommer til mad, har han ingen humor; han deler ikke og vil også beskytte den. Den unge mandige hund elsker at gå på promenade og trækker i leddet, især når der er vildt i synsfeltet. Han har en jagtlyst, der kræver arbejde med. Blacky har brug for klare strukturer og regler for at orientere sig efter, ellers tager han initiativ og træffer sine egne beslutninger. Vi leder efter hundeprofessionelle personer, der vil træne ham venligt, men konsekvent, og holde ham både fysisk og mentalt stimuleret. For mere information og billeder, kontakt: dyrebeskyttelsesforeningen Heilbronn og Umgebung e.V. Fru Silke Anders E-mail:

Læs original (de)

Blacky lebte als Welpe bei einer Familie in Rumänien, die ihn als er zu groß wurde einfach ausgesetzt hat. Von da an lebte er vor einem Haus wo er etwa ein Jahr lang zwar regelmäßig gefüttert wurde, aber aufgrund der bereits vorhandenen drei großen Hunde nicht aufgenommen werden konnte, da diese keine anderen Hunde im Haus akzeptierten. Der mittelgroße Rüde wurde in Rumänien von engagierten Tierschützern geimpft und kastriert und ist seit dem 9. November 2019 bei uns im Tierheim. Blacky ist ein selbstbewusster aktiver Rüde, der oft gar nicht weiß, wo er mit seiner Energie hin soll. Er genießt die Nähe zu seinen Bezugspersonen und schmust auch mal gerne wenn er zur Ruhe kommt. Er fordert auch Streicheleinheiten und Leckerlis ein und reagiert ungehalten wenn er nicht gleich beachtet oder bedacht wird. Bei fremden Menschen ist er skeptisch und passt gut auf seine Personen und seine Box auf. Blacky teilt sich einen Auslauf mit einer jungen Hündin, mit der er gut zurecht kommt. Bei Futter kennt er keinen Spaß, das teilt er nicht und verteidigt es auch. Der junge Rüde geht gerne spazieren und zieht auch noch gerne an der Leine, besonders wenn Wild in Sicht ist. Er hat einen Jagdtrieb an dem man mit ihm arbeiten muss. Blacky braucht klare Strukturen und Regeln an denen er sich orientieren kann, da er sonst die Initiative ergreift und selbst entscheidet. Für ihn suchen wir hundeerfahrene Menschen, die ihn liebevoll aber konsequent erziehen und ihn körperlich und kopfmäßig auslasten. Weitere Infos und Fotos hier. Kontakt: Tierschutzverein Heilbronn und Umgebung e.V. Frau Silke Anders E-Mail:

Størrelse
Middel
Alder
Voksen · 7 år
Placering
🇩🇪Tyskland
Asiel
Riesenschnauzernothilfe
Omsorgsfuldt af Riesenschnauzernothilfe · TysklandGiant Schnauzer

Listet for 4 måneder siden

Du måske også vil elske

Flere lignende dyr

Anne, female Giant Schnauzer for adoption at Riesenschnauzernothilfe

Anne

Giant Schnauzer

Kvinde
Strolch, male Giant Schnauzer for adoption at Riesenschnauzernothilfe

Strolch

Giant Schnauzer

Mand
Mecki, male Giant Schnauzer for adoption at Riesenschnauzernothilfe

Mecki

Giant Schnauzer

Mand

Flere fra Riesenschnauzernothilfe

Gandalf, male Giant Schnauzer for adoption at Riesenschnauzernothilfe

Gandalf

Giant Schnauzer

Mand