Πήγαινε στο περιεχόμενο
TailHarbor
← Επιστροφή στα αποτελέσματα
Διαθέσιμο

Υιοθετήστε τον/την Sansa

Dogo Argentino · Θηλυκό · Ηλικιωμένος · 9 έτη

Ράτσα: Dogo Argentino Χρώμα: Λευκό Ηλικία: 12 Σεπτεμβρίου 2017 Φύλο: Θηλυκό Στειρωμένη: Ναι Λόγος παράδοσης: άλλαξε η συνθήκη διαβίωσης Προσωπικότητα: Η Σάνσα είναι μια ευγενική κυρία. Διαλέγει μόνη της τους ανθρώπους με τους οποίους θέλει να έχει περισσότερη επαφή. Της αρέσουν τα ζεστά κρεβάτια της, και στο νέο σπίτι θα απολαμβάνει και τον καναπέ. Ωστόσο, δεν τον μοιράζεται. Έξω, είναι ικανοποιημένη να βρίσκεται γύρω της, κάτι που όμως εξακολουθεί να αποτελεί πρόκληση όταν δεν μπορεί να αποφύγει τις συναντήσεις με σκύλους. Το φαγητό είναι ιερό για εκείνη, και θα ήθελε να το κάνει όλη μέρα. Δυστυχώς, η γλυκιά δεν μπορεί να τρώει τα πάντα, καθώς είναι αλλεργική. Η Σάνσα δεν μπορεί να δημιουργήσει ισχυρό δεσμό με άλλους σκύλους, όπου η αμοιβαία αρεσκεία είναι κλειδί. Δεν ταιριάζει καθόλου με μικρά σκυλιά. Δεν βλέπουμε τη Σάνσα να ζει με άλλο σκυλί στο ίδιο σπίτι. Η επίσκεψη στον κτηνίατρο και οι εξετάσεις του σώματος από το προσωπικό του καταφυγίου δεν της αρέσουν καθόλου, και το δείχνει με αμυντική συμπεριφορά. Παρά την ιατρική εκπαίδευση, αυτό δεν έχει βελτιωθεί πολύ, και για λεπτομερέστερες εξετάσεις, η Σάνσα πρέπει να χορηγηθεί ηρεμιστικό. Ποιοι κτηνοτρόφοι; Ψάχνουμε για τη Σάνσα: Στο νέο σπίτι δεν πρέπει να υπάρχουν παιδιά ή άλλα κατοικίδια ή σκυλιά. Χρειάζεται πολλή υπομονή, χρόνος και κατανόηση για τις συνήθειές της. Οι νέοι ιδιοκτήτες θα πρέπει να ενδιαφέρονται για μαθήματα εκπαίδευσης σκύλων που βασίζονται στη θετική συνεργασία. Οι νέοι ιδιοκτήτες θα πρέπει να έχουν εμπειρία με δύσκολους σκύλους και να γνωρίζουν τις ανάγκες τους, και ιδανικά, να έχουν κατανόηση και διάθεση να εργαστούν με τη ράτσα και πιθανώς να χρησιμοποιούν μάσκα. Θα χαρούμε αν μπορείτε να διευκρινίσετε αυτή τη διαδικασία. Θέλετε να γνωρίσετε τη Σάνσα και να της δώσετε ένα σπίτι; Μπορείτε να μας τηλεφωνήσετε για να κανονίσουμε μια συνάντηση. Χώρα προέλευσης (όπου βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο σκύλος): Ελβετία Χώρα παραγωγής: Ιταλία Διεύθυνση επικοινωνίας: αυτή η ράτσα Καταφύγιο Paradise, Kernserstrasse 68, 6372 Ennetmoos Δευτέρα έως Παρασκευή: 9-11 π.μ. και 3-4 μ.μ. / Σάββατο: 3-4 μ.μ.

Διάβασε αρχικό (de)

Rasse: Dogo Argentino Farbe: Weiss Alter: 12. September 2017 Geschlecht: weiblich Kastriert: ja Verzichtgrund: veränderte Lebenssituation Eigenschaften: Sansa ist eine gemütliche Dame. Sie sucht sich ihre Personen selber aus, zu denen Sie gerne mehr Kontakt möchte. Sie mag ihre kuschligen Bettchen und im neuen Zuhause sicher auch das Sofa. Dieses teilt sie jedoch nicht gerne. Draussen ist sie gemütlich unterwegs, was ihr noch schwer fällt sind Hundebegegnungen bei denen sie nicht ausweichen kann. Das Essen ist ihr heilig und sie würde dies am liebsten den ganzen Tag tun. Leider darf die Süsse nicht alles Essen, da sie eine Allergikerin ist. Mit anderen Hunden kann Sansa nicht so viel Anfangen, dort ist die Sympathie entscheidend. Mit kleinen Hunden versteht sie sich jedoch überhaupt nicht. Wir sehen Sansa nicht bei einem anderen Hund im gleichen Zuhause. Der Tierarztbesuch sowie Körperkontrollen via das Tierheimpersonals findet sie überhaupt nicht toll. Dieses zeigt sie sehr stark mit Abwehrverhalten. Trotz Medical Training ist dies bis heute nicht viel besser geworden, für genauere Untersuche musss Sansa sediert werden. Welche Hundehalter; innen suchen wir für Sansa: Im neuen Zuhause dürfen keine Kinder und andere Haustiere und Hunde vorhanden sein Man benötigt viel Geduld, Zeit und Verständnis für ihre Eigenheiten Die neuen Besitzer sollten an Hundeschule und Training interessiert sein die auf positiver Zusammenarbeit basiert Die neuen Besitzer sollten Erfahrung mit herausfordernden Hunden haben sowie ihre Bedürfnisse kennen und im besten Fall auch die Rasse Verständnis und Bereitschaft mit Maulkorb zu arbeiten Bitte beachten Sie das für die Rasse Dogo Argentino in gewissen Kantonen Auflagen bestehen oder Halteverbot. Wir wären froh, wenn Sie dieses Vorgängig abklären. Möchten Sie Sansa gerne Kennenlernen und ihm ein Zuhause schenken? Gerne dürfen Sie sich telefonisch bei uns melden. Herkunftsland (wo sich der Hund momentan aufhält): Schweiz Zuchtland: Italien Kontaktadresse: Tierheim Paradiesli, Kernserstrasse 68, 6372 Ennetmoos Montag bis Freitag: 9-11 Uhr und 15-16 Uhr/ Samstag: 15-16 Uhr) Diesen Beitrag teilen

Μέγεθος
Μεσαίο
Ηλικία
Ηλικιωμένος · 9 έτη
Τοποθεσία
🇨🇭Ελβετία
Φιλοξενεί
Berner Tierzentrum
Φροντισμένο από Berner Tierzentrum · ΕλβετίαDogo Argentino

Καταχωρημένα πριν από 2 μήνες

Ίσως σας αρέσουν επίσης

Περισσότερα παρόμοια ζώα

Anni, female senior Dogo Argentino for adoption at Tierheim Eschwege

Anni

Dogo Argentino · μικρό

8 έτηΘηλυκό
Sansa, female senior Dogo Argentino for adoption at Zürcher Tierschutz, Zürich

Sansa

Dogo Argentino

8 έτηΘηλυκό
Hawk, female Dogo Argentino for adoption at Pföttchenretter mit Herz e.V., Leichlingen

Hawk

Dogo Argentino

Θηλυκό

Περισσότερα από Berner Tierzentrum

Ari, schwarz male 6yo Rottweiler for adoption at Berner Tierzentrum

Ari

Rottweiler · μεσαίο

6 έτηΑρσενικό
Scharik, grau male senior American Staffordshire Terrier for adoption at Berner Tierzentrum

Scharik

American Staffordshire Terrier · μεσαίο

9 έτηΑρσενικό
Milo (auf Pflegestelle), merle male 4yo American Bully for adoption at Berner Tierzentrum

Milo (auf Pflegestelle)

American Bully · μεσαίο

4 έτηΑρσενικό